Wykonanie | RedProjekt | 2023

Ruchome pergole tarasowe najczęściej posiadają zadaszenie:

  • Materiałowe. Wykonywane jest zazwyczaj z tkaniny poliestrowej, całkowicie odpornej na wysokie temperatury, blaknięcie pod wpływem promieni UV oraz wodoodpornej. Na okres zimowy tkanina zwijana jest do daszku ochronnego. Takie pergole tarasowe nazywane są pergolami zwijanymi. Zadaszenie materiałowe może być także wykonywane na bazie rolet rzymskich z materiału HDPE.

  • Aluminiowe. Wykonywane jest z lameli aluminiowych. Steruje się nimi w systemie „otwórz – zamknij”. Takie pergole tarasowe nazywane są pergolami żaluzjowymi, gdyż zasada ich działania jest podobna do klasycznych rolet żaluzjowych.

     Najpopularniejszym i najbardziej praktycznym rozwiązaniem są pergole tarasowe z ruchomym zadaszeniem. Pozwala ono na dowolną regulację światła, umożliwiając sterowanie jego przepływem za pomocą zakrywania lub odkrywania zadaszenia. Sterowanie odbywa się za pomocą pilota.

Rodzaje pergoli tarasowych

     Elementy konstrukcyjne pergoli tarasowych najczęściej wykonuje się ze stali nierdzewnej lub aluminium. Drugie rozwiązanie pozwala nadać budowli lekkości, a także jest trwałe, estetyczne i odporne na korozję. Wsporniki aluminiowe mogą być lakierowane proszkowo, co pozwala uzyskać niemal dowolny kolor. Zestawy prefabrykowane są gwarancją szybkiego montażu. Zadaszenie pergoli tarasowych może być wykonane ze szkła, blachy, poliwęglanu, aluminium lub płótna (markizowego, gumowanego, perforowanego). Biorąc pod uwagę zastosowane rozwiązanie konstrukcyjne, pergole tarasowe mogą być stałe lub ruchome. Mobilne zadaszenie to, obok zintegrowanego oświetlenia i czujników pogodowych, synonim nowoczesnych pergoli tarasowych. Wykonywane są w systemie wolno-stojącym lub przyściennym oraz wyposażane w kompleksowy system rynnowy, odprowadzający wodę z zadaszenia.

Zastosowanie pergoli tarasowej

    Pergola tarasowa jest elementem nowoczesnej architektury ogrodowej. Instaluje się ją na tarasie, powiększając w ten sposób całoroczną przestrzeń użytkową. Pełni funkcję użytkową oraz dekoracyjną. Z jednej strony zabezpiecza przed niesprzyjającymi warunkami atmosferycznymi, chroniąc przed deszczem, wiatrem i promieniowaniem UV. Natomiast z drugiej jest ciekawym elementem wizualnym, kształtującym stylistykę domu i ogrodu. Pergola to dobry sposób na zacienienie tarasu bez konieczności rozkładania parasoli oraz spędzanie czasu na świeżym powietrzu bez względu na pogodę. Pełni również funkcję dodatkowego nośnika oświetlenia, które można wykorzystać w aranżacji przestrzeni. Stwarza komfortowe miejsce wypoczynku, wzbogaca wyposażenie tarasu i zwiększa wartość nieruchomości.

     Pergola jest konstrukcją ogrodową, stanowiąca samodzielną budowlę lub będąca elementem architektonicznym budynku. Jej podstawowym elementem konstrukcyjnym są dwa rzędy podpór oraz ułożone na nich zadaszenie. Nie należy mylić pergoli z trejażem i kratownicą ogrodową. Pergola tarasowa pełni nieco inne funkcje niż pergola ogrodowa. Pergola ogrodowa wykorzystywana jest do podtrzymywania roślin i najczęściej wykonywana z drewna. Sprawdźmy, jakie są wobec tego rodzaje i zastosowanie pergoli tarasowej.

CZYM JEST PERGOLA TARASOWA

Facebook - Pergole Warszawa
Pergole tarasowe, Zadaszenia tarasów, Pergole żaluzjowe, Pergole Warszawa
Wyślij
Wyślij
Zadzwonimy!
Błąd

Zostaw numer

Oddzwonimy w ciągu

kilku minut!